Cena platyny

Cena platyny

Od pogardy do zachwytu
Początki platyny były szczególnie burzliwe, traktowana z pogardą od momentu jej znalezienia mianowicie XVIII wieku. Uznawana przez ludzi za bezwartościową odmianę srebra a potem nastał XX wiek oraz stała się królową metali szlachetnych, której nie sposób nie rozpoznać w pięknych jubilerskich wyrobach. Sama platyna występuje trzydzieści razy rzadziej niż złoto, ciesząc oko szlachetna bielą oraz srebrzystym blaskiem. Nie spotkamy jej w Europie, jednak niezwykle ją doceniamy za jej właściwości fizyczne oraz chemiczne.
Jak szczególnie cenimy platynę ?
Najbardziej rzetelne informacje na temat stawki platyny można uzyskać za pomocą Londyńskiego Stowarzyszenia Rynku Kruszców jacy o 9:00 i 14:00 czasu lokalnego ustalają jej cenę.
Cena platyny w stosunku do roku 2010 spadła o połowę. W wrześniu 2021 roku uncja platyny kosztuje 929,80USD. Uncja jest poza układową jednostką masy albo objętości płynów, stosowana jako jednostka wagi metali szlachetnych, w przeliczeniu 1 uncja to 437,5 gramy. W porównaniu do całego miesiąca stawka platyny zanotowała spadek na wartości o 0,96% Jednak porównując jej wartość w przeciągu okresu 1 roku czasu tutaj również dostrzegamy spadek jednak mniejszy – wynosi on -0,48%.
Co faktycznie oddziałuje na cenę platyny
Cena platyny uwarunkowana jest od pokrewnych czynników, jakie wpływają na wartość srebra czy złota. lecz co tak naprawdę na nią oddziałuje ? Na cenę platyny wpływają trendy ekonomiczne, postęp technologiczny oraz inflacja. Jest to jednak szczególnie intuicyjne dla nas, jednak to nie wszelkie czynniki.
Cena platyny uwarunkowana jest również od wpływy Republiki Południowej Afryki oraz przemysłu motoryzacyjnego, co stanowi niezwykle unikatowe czynniki, a dlaczego one? RPA jest międzynarodowym liderem zasobów platyny, powstanie jakichkolwiek zawahań na ich rynku bezpośrednio oddziałuje na jej cenę. W motoryzacji platyna wykorzystywana jest do produkcji katalizatorów, szacunkowo aż połowa złóż tego metalu jest tam wykorzystywana, stąd jeśli rynek motoryzacyjny na całym świecie będzie osłabiony stawka platyny się przemieni.


Ocena: 4/5 (1 głosów)  


Szczegóły wpisu:


Odwiedziny botów:
  • googlebot: 20 (ostatnio: 05.01.2023 22:20:19)

Podlinkuj wpis:

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.